24 Ağustos 2017 . 13:20
DUYURULAR
Anasayfa / DOGA / Zindan Mağarası
Zindan Mağarası

Zindan Mağarası

Mağaracılık, tüm dünyada alternatif turizm alanlarından birini oluşturmaktadır. Anamas Bölgesi’nde, çok sayıda mağara oluşumlarına rastlamak mümkündür. Anamas Bölgesi’nin kalbini oluşturan Aksu’da bulunan Zindan Mağarası, hem doğal hem de arkeolojik değer taşımaktadır.

Aksu şehir merkezinin 2 km kuzeydoğusunda bulunan Zindan Mağarası, toplamda 765 metre uzunluğundadır. Yatay ve yarı aktif özellikler arz eden mağara 3. Jeoljik Çağ’da oluştuğu tahmin edilmektedir. Mağara kuzey – güney yönünde karstik alanın kırılması sonucu oluşmuştur. Giriş kısmında 8 ile 12 metre yükseklikte yarasa kolonileri bulunur.

anamas1

Mağaranın 355. metresinde damlataş tortularının oluşturduğu sarkıtlar ve dikitler mağarada ilgi çekici ve etkileyici görünümler meydana getirmiştir. 425. ve 450. metrelerde ise yeraltına sızan küçük düdenler bulunmakta.

anamas3

Mağaranın en görkemli yeri 640. metrede bulunan 3 metre çapında 15 metre yüksekliğinde, tavan ve duvarlarından soğuk suların aktığı doğal hamam kısmıdır. Isparta’nın turizme açılan ilk ve tek mağarası özelliğini de taşıyan mağara, galerileri, sarkıt ve dikitleri, galeri sonunda yer alan doğal hamamı ile çok özel bir yerdir.

anamas4

Zindan Mağarası’nın önünde Eurymedon Tanrısı için yapılmış açık hava tapınağının kalıntıları bulunmaktadır. Aksu Çayı üzerinden tapınağa ve mağaraya geçişi sağlayan Roma Dönemi’nde yapılmış yuvarlak kemerli zarif bir taş köprü yer almaktadır. Köprünün kilit taşındaki Eurymedon Tanrısı’nın ters konmuş, yüz sakallı başı ilgi çekmektedir.

anamas5

Zindan Mağarası, Romalılar tarafından çok değişik amaçlarla kullanıldığı da bilinmektedir. Köprünün hemen yanında hala kazılmakta olan bir de antik alan mevcuttur.

Yazı ve fotoğraflar: İsmail Şahinbaş

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*


9 × dokuz =

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Protected with IP Blacklist CloudIP Blacklist Cloud